53. Mercedes-Benz
Grand Prix Bratislava

GRAND PRIX CSI3*-W Bratislava 2018
3. - 5. augusta 2018. Vstup voľný!

História skoku mohutnosti

Skok mohutnosti bol na programe II. ročníka GP v roku 1966 , vtedy ešte “Zlatá podkova”, na štadióne Kovosmaltu Petržalka. Až traja jazdci prekonali 200 cm vysoký múr, čo bola v tom roku svetová rarita. Ladislav Gonos s koňom Rytmus vtedy skončil na 2. mieste.

V roku 1967, už na kolbisku v Ovsišti, v hlavnej súťaži (GP) až vo štvrtom rozoskakovaní (vtedy pravidlá povoľovali rozoskakovanie do rozhodnutia so znižovaním počtu prekážok po dve) zvíťazil L. Gonos s koňom Rytmus, pričom ako jediný prekonal múr 203 cm a odsunul E. Franka – Marcella (Maď.), ktorý túto výšku zhodil, na 2. miesto. Je paradoxné, že Gonos – Rytmus zvíťazil aj v skoku mohutnosti na výške “iba” 185 cm, tento raz pred Urošom Boorom – Athos.

V roku 1969 v skoku mohutnosti zvíťazil na výške 190 cm Vladimír Mladý na koni Caravella. V hlavnej súťaži, tiež po štvrtom rozoskakovaní na výške 190 cm so 4 tr. b. zvíťazil Vladimír Dudáš na koni Trakia. Na 2. mieste skončil Boris Boor – Uran, ktorý po odopretí poslušnosti (3 tr. b.) múr prekonal, ale bol penalizovaný za prekročenie stanoveného času.

V roku 1974 Thomas Frühmann – Royal Can (Rak.) a W. Bachl – Fernando (NSR) hravo prekonali výšku 190 cm, ale na podnet Frühmanna odmietli pokračovať v súťaži a boli obaja odsunutí ex aequo na 2. miesto.

V roku 1975 z 28 štartujúcich zvíťazil Hans Schulenbudg – Fantasie (NDR) na výške 190 cm. Na 2. mieste skončili ex aequo L. Gonos – Rip Korby, J. Varró, M. Leitenbergerová a J. Pacinski so 4 tr.b .

Skok mohutnosti bol opäť zaradený do programu XXXVIII. ročníka GPB CSIO 2003. Pokus o jeho oživenie sa vydaril. Na štart nastúpilo 16 pretekárov, 12 postúpilo do I. rozoskakovania na výške 189 cm, do II. rozoskakovania na výške 200 cm desať a ešte štyria z nich aj do III. rozoskakovania na výške 212 cm. Žiaľ, všetci zhodili múr, pričom dvaja len veľmi zľahka vykopli hornú debničku. Veľkým sklamaním pre obecenstvo bol verdikt rozhodcovského zboru, ktorý súťaž ukončil a tak na prvom mieste skončili ex aequo P. Schwizer – Pilgrimi (Švajč.), S. Ströhmer – San Juan (Nem.), F. Corsi – Saian G.P. (Tal.) a P. Piriatzalis – Choctow (Grécko).

Súťaž v skoku mohutnosti na GPB 2004 prebiehala za obrovského nadšenia obecenstva. Z 10 štartujúcich do I. rozoskakovania postúpilo 9, do II. na výške 200 cm šesť štartujúcich, do III. na výške 210 cm ešte traja. Do IV. rozoskakovania s výškou múru 215 cm nastúpili Luka Založnik – Topas (Slovinsko) a Zsolt Pirik – Norman (Maď.). Za absolútneho ticha obaja túto výšku prekonali, zožali ovácie obecenstva, vytvorili rekord kolbiska a dosiahli najväčšiu oficiálnu výšku prekonanú na Slovensku. Na 3. mieste skončil Aleš Opatrný – Cyril (ČR) so 4 tr. b. v III. rozoskakovaní.

Autor: Ing. Eugen Gejmovský